سرمقاله، سرمقاله

پیام آیت الله العظمی فاضل لنکرانی به مناسبت «نیمه شعبان‏» سال ۱۴۲۳

پیام آیت الله العظمی فاضل لنکرانی به مناسبت «نیمه شعبان‏» سال ۱۴۲۳

بسم الله الرحمن الرحیم‏
بعد الحمد و الصلاه؛ نیمه‏ی شعبان، روز ولادت نور و روزی که آخرین حجّت خدا و برهان تامّ الهی، پا به عرصه‏ی وجود گذاشت، روزی که نوید گسترش عدل در دنیای پهناور وجود سرداده شد، روزی که خداوند متعال، نعمت بزرگ خویش و آخرین ذخیره‏ی خود را بر مردم ارزانی داشت.
بشر، با این‏که سیر تکاملی‏اش در علوم و فنون، بی وقفه، رو به تزاید است و با این‏که در قلمرو علمی، به زمین اکتفا نمی‏کند و به کرات دیگر دست اندازی نموده و منظومه‏ی شمسی را تا حدّی، تسخیر خود ساخته و در این راه، موفّقیّت‏های شگرفی کسب نموده، اما مع الاسف در رسیدن به مقام شامخ انسانی، به موازات ترقیات مذکور، گرایش به انحطاط و پستی پیدا نموده، هر چه قدرت بشری، در پرتو اکتشافات علمی، افزون گشته، ظلم و تعدّی و دوری از منطق عقل، بیشتر شده است.
امروز ملّت‏های عالم می‏بینند که ظلم و استکبار، داعیه‏ی قدرت منحصره‏ی جهانی را دارد و به بهانه‏ی مبارزه با تروریزم، کثیف‏ترین جنایات را انجام و بی منطق‏ترین تهدیدات را صریحاً و به‏طور آشکار، اعلام می‏نماید. این‏جاست که نیاز به یک مصلح جهانی الهی که مأموریّت ویژه‏ی او، ایجاد حکومت جهانی اسلامی است، احساس می‏شود.
بشر، با اَعمال و رفتار خود، ثابت نموده که با وجود تکامل روزافزون علمی، عاجز است از این‏که عدل کامل را مستقر سازد. سازمان‏های مدافع حقوق بشر، از مقابله با زورگویان، عاجز، و در حقیقت، مأمور خود آن‏ها هستند. آیا می‏شود در چنین شرایطی، بشر، برای همیشه، بسوزد و بسازد؟ آیا خداوند منّان، راهی را برای نجات او قرار نداده است؟ یا نعوذبالله قادر بر آن نیست؟ کلّا و حاشا! این امر، با هدف از خلقت ناسازگار است. و وعده‏های قرآن کریم که دین اسلام بر همه‏ی ادیان غلبه پیدا خواهد نمود، دال بر خلاف آن است. حکمت بالغه‏ی الهی، اقتضا می‏کند، شخصی که به عظمت همه‏ی انسان‏ها و عالم وجود است، عهده‏دار حکومت مطلقه شود تا در پرتو وجود نورانی او، نه تنها ظلم و ستم برچیده شود، بلکه احکام نورانی اسلام، به دست او، به نحو کامل، جامه‏ی عمل بپوشد.
امروزه، همه‏ی شیعیان و مسلمانان، به عشق تحقّق حکومت جهانی حضرت مهدی، عجل الله تعالی فرجه الشریف، زندگی می‏کنند، خوش‏بختانه، در سال‏های اخیر، در میان مسلمانان، توجّهات خاصّی نسبت به وجود مقدّس امام زمان‏۷ پیدا شده است و گروه‏های مختلفی درصدد تبیین ابعاد قبل از ظهور و بعد از ظهور، و نشان دادن خصوصیّات آن ((حکومت نور)) هستند و این‏جانب، به سهم خود، از همه‏ی آنان تشکّر می‏کنم و تأکید دارم تا در گفته‏ها و مقالات و نمایش‏ها، بسیار دقیق و برطبق مدارک معتبر عمل نمایند.
بحمدالله، ما دارای منابع بسیار غنی و محکمی در این زمینه هستیم که جای هیچ تردیدی باقی نمی‏گذارد. ما ادّله و مستندات بسیار محکم و فراوانی در تمام زمینه‏های وجودی آن حضرت، از تولّد تا حکومت و بعد از حکومت داریم که قلوب پاک و نیّت‏های خالص می‏توانند به آن دست‏رسی یابند.
به همه‏ی مسؤولین و مردم عزیز و متدیّن، عرض می‏نمایم که روحیّه‏ی توجّه به آن حضرت را، همیشه، در جامعه، زنده نگهدارند و زندگی مردم را مشحون با مهدویت و عشق به آن حضرت – که عشق به حکومت عدل جهانی است – بسازند که حیات اجتماعی و دینی و سیاسی ما، در گرو این امر است.

امروزه، وظیفه همه‏ی ما، آن است که اذعان نماییم تمامی نعمت‏های ظاهری و باطنی الهی، به واسطه‏ی آن وجود مقدّس است: ((و لو لا الحجه لساخت الارض بأهلها)) پس در حقیقت، ولی نعمت واقعی همه، او است و شکرانه‏ی این نعمت بزرگ، آن است که در تمامی امور جزئی و کلّی، یاد و خاطره‏ی ایشان را در داخل و خارج، زنده نگه داریم. از این رو، پیشنهاد می‏شود؛ مسؤولین محترم، در تدارک تشکیل ((همایش جهانی و بین‏المللی در رابطه با مصلح کل)) باشند که این امر، در معرّفی هر چه بیش‏تر ویژگی‏ها و حکومت آن حضرت، مؤثر خواهد بود.
از خداوند بزرگ، مسئلت می‏نمایم که موانع ظهور موفورالسرورش را برطرف فرماید و عموم جهانیان، خصوصاً شیعیان را از عربده‏های استکبار، نجات داده و بساط ظلم و تعدّی را برچیند و ما را شاهد روزی قرار دهد که عدالت مطلقه، در مجموعه‏ی هستی، حاکم و سایه گستر باشد ((أیْنَ المُعَدُّ لِقَطْعِ دابِرِ الظَلَمه)) و دین حقیقی، شعاع خویش را بر همگان بتاباند. إن‏شاءالله تعالی‏
محمّد فاضل لنکرانی‏
۱۳۸۱/۷/۲۹ – ۱۴ شعبان المعظَّم ۱۴۲۳

درباره نویسنده